Dalum/Hjallese: DHG Gymnastik er fra 31. august klar til endnu en sæson - igen med et spændende og alsidigt program med tilbud indenfor mange gymnastikgenrer og for alle aldersgrupper. En af foreningens erfarne instruktører, Hanne Thorborg, har fået lyst til at prøve kræfter med et damehold, "Damer - lidt for sjov," hvor der bydes på gymnastikkens mange facetter samt indlagte overraskelser - et hold uden opvisning, ligesom Charlotte Dideriksen starter "Mandags-HIT" (High Intensive Intervaltræning), hvor aerobic, gymnastik og pilates kombineres. Acro/spring rytme for piger er også et nyt programpunkt - her arbejder man sammen to og to og kombinerer acrobatik og spring - instruktøren er Finn Hollænder, der har erfaring med samme type hold fra en sjællandsk forening. Stine Jakobsen tilbyder Team Dance - et hold, der henvender sig til de 16 til 18-årige piger - Stine Jakobsen har stiftet bekendtskab med dansens verden på Gerlev Idrætshøjskole og er blevet inspireret af house-musikken. Grand Prix-gymnastikken er og har været et af klubbens kendetegn gennem årene. I år har klubben fået nye trænerkonstellationer på såvel junior- som seniorholdet, ligesom den som noget nyt giver de fem-syv-årige piger muligheden for at prøve kræfter med denne konkurrenceform på "Mikro grand prix." Ikke mindre end 39 hold figurerer i programmet, som blandt andet kan ses på klubbens hjemmeside www.dhggymnastik.dk og i annoncen i Ugeavisen Odense i uge 35.